Powiat - Biłgoraj
stat4u

.: AKTUALNOŚCI :.

Ćwiczenia KSRG - "MODEL-2010"

Dodał KP PSP 2010-10-27 11:00:33

W dniu 22.10.2010 r. na terenie zakładu produkcyjnego MODEL Opakowania Sp. zo.o. w Biłgoraju zostały zorganizowane i przeprowadzone ćwiczenia zgrywające z udziałem wybranych sił Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego oraz służb i podmiotów współdziałających m.in. Policji, Pogotowia Ratunkowego, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych przez podmioty KSRG na terenie zakładów przemysłowych ze szczególnym uwzględnieniem współdziałania z kierownictwem i służbami technicznymi zakładu.
Ćwiczenia praktyczne były poprzedzone ćwiczeniami aplikacyjnymi oraz prezentacją uczestnikom ćwiczeń zakładu z omówieniem występujących zagrożeń i zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Scenariusz ćwiczeń został oparty na rzeczywistych zdarzeniach zaistniałych w br. na terenie woj. lubelskiego.
Założenie przewidywało pożar pokrycia dachu jednej z hal produkcyjnych, w wyniku którego dwie osoby zostały poszkodowane i wymagają zaopatrzenia medycznego, użycia specjalistycznego sprzętu ratowniczego oraz ewakuacji z wysokości z wykorzystaniem noszy i podnośnika hydraulicznego.
Działania ratowniczo - gaśnicze trwające blisko dwie godziny były prowadzone przez jedenaście zastępów straży pożarnej, zespół pogotowia ratunkowego, policjantów oraz wyznaczonych pracowników zakładu.
W opinii obserwatorów ćwiczeń tj.: Komendanta Powiatowego PSP w Biłgoraju, Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Biłgoraju, Zastępcy Kierownika Stacji Pogotowia Ratunkowego w Biłgoraju, przedstawiciela Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz osób zarządzających zakładem uczestnicy ćwiczeń wykazali się dużym zaangażowaniem i należytym przygotowaniem, użyty w działaniach sprzęt był niezawodny, natomiast spostrzeżenia i wnioski zostaną sformułowane i przedstawione uczestnikom ćwiczeń.

KP PSP Biłgoraj