Ciąg dalszy pomocy dla Ukrainy

Od wielu dni do Polski przybywają kolejni uchodźcy z Ukrainy. Po przekroczeniu granicy, każda osoba szuka tego, co w życiu najcenniejsze  – spokoju i szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Te właśnie wartości każdego dnia zapewniają im strażacy OSP i PSP.

Dorośli w panice, dzieci w zaniepokojeniu, bezradności. Taki obraz obserwują funkcjonariusze co dzień. Przełamując bariery językowe, strażak potrafi zdobyć się na rozmowę, pomoc w przeniesieniu bagaży czy zaopiekowaniu się maleńkim dzieckiem. To tylko część działań podejmowanych przez strażaków.

Wśród zadań realizowanych przez funkcjonariuszy znajduje się m.in. transport uchodźców na miejsce tymczasowego pobytu, także zagranicznego (10 marca br. Państwowa Straż Pożarna zorganizowała w oparciu o prywatnych przewoźników, transport uchodźców z granicy Polsko-Ukraińskiej do Niemiec (kierunek: Główny Dworzec Kolejowy Berlin – Hauptbahnhof Berlin) – w sumie w dwa dni wysłano 54 autobusy, 40 z woj. mazowieckiego i 14 z woj. małopolskiego).  W działania związane z transportem w ostatniej dobie w całym kraju zadysponowano łącznie 104 autobusy PSP i Policji oraz 186 od prywatnych przewoźników.

Strażacy w celu pomocy osobom przyjeżdżającym z Ukrainy wspierają również koordynację działań na dworcach PKP. Służą tam wszelkiego rodzaju wsparciem m.in. w zakresie udzielania niezbędnych informacji czy też transportu bagaży. Do działań tych zadysponowano m.in.:

   • w Warszawie na dworce: Centralny (20), Wschodni (8) i Zachodni (20)
    48 podchorążych z SGSP w Warszawie oraz 6 ratowników medycznych i Komponent Dowódczy;
   • w Katowicach na Dworzec PKP 15 kadetów z CS PSP w Częstochowie;
   • w Krakowie na Dworzec Główny 20 kadetów z SA PSP w Krakowie;
   • w Poznaniu na Dworzec Główny 6 kadetów z SA PSP Poznań.

Aktualnie strażacy wykonują swoje działania na 26 dworcach PKP we wszystkich województwach.

Pododdziały szkół PSP, oprócz w/w działań na dworcach, wykazują swoje ogromne zaangażowanie w pomoc uchodźcom na terenie województw. Na teren województwa podkarpackiego skierowano z: SP PSP w Bydgoszczy 50 elewów, SA PSP w Krakowie 40 kadetów, natomiast do  województwa lubelskiego 40 kadetów z CS PSP w Częstochowie i 40 kadetów z SA PSP w Poznaniu.

Cały czas zapewniamy też wsparcie logistyczne w postaci namiotów PSP z nagrzewnicami, których przekazano 50 sztuk na teren woj. podkarpackiego – na przejścia graniczne, punkty recepcyjne, dworce kolejowe. Ponadto, do województwa podkarpackiego przekazano 8 kontenerów kwatermistrzowskich, zaś do województwa lubelskiego 2.  Do dyspozycji są również kontenery sanitarne oraz kontenery paliwowe.

W ostatniej dobie do działań związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy zaangażowanych było łącznie 1107 strażaków Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej (JOP) i 723 pojazdy JOP.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: KW PSP, KP/M PSP, OSP

 

Skip to content