Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

W dniu 16.02.2021 r. w ramach doskonalenia zawodowego strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Biłgoraju przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego. Ćwiczenia odbyły się na zamarzniętym zalewie ,,Bojary” w Biłgoraju.

W specjalnie przygotowanym przeręblu ćwiczone były techniki w zakresie: poruszania się po lodzie, dotarcia do osoby poszkodowanej oraz podjęcie jej z wody i ewakuacji na brzeg, organizacji prac asekuracyjnych a także doskonalenia technik samoratowania w przypadku załamania się lodu.

Ratownicy zabezpieczani byli w specjalne kombinezony do pracy w wodzie, kamizelki asekuracyjne oraz wykorzystywali sprzęt przeznaczony m.in. do tego typu działań tj. sanie lodowe, liny, koło
i rzutki ratunkowe.

APELUJEMY O ROZWAGĘ!

NIE WCHODŹ NA LÓD, NIE RYZYKUJ!

CHROŃ SOWJE ŻYCIE I ZDROWIE, ONO JEST TYLKO JEDNO.

Dziękujemy zarządcy zalewu Bojary -Ośrodkowi  Sportu i Rekreacji w Biłgoraju za możliwość wykorzystania obiektu do przeprowadzanych ćwiczeń.

Poniżej przedstawiamy kilka cennych uwag, które mogą przydać się, w przypadku zauważenia załamania się lodu pod kimś lub wpadnięcia do wody:

  • wołaj głośno o pomoc oraz powiadom służby ratunkowe dzwoniąc na nr 112,
  • staraj się uspokoić osobę w wodzie,
  • jeśli osoba jest blisko brzegu, staraj się coś podać (gałąź, linę, pasek od spodni itp.), a jeśli jesteś sam w wodzie – staraj się wydostać płasko na lód w kierunku, z którego przyszedłeś,
  • jeśli nie możesz się wydostać na lód, staraj się załamywać brzegi lodu w kierunku, z którego przyszedłeś,
  • po lodzie poruszaj się czołgając rozkładając ciężar ciała na jak największą powierzchnię lodu,
  • po wyjściu z wody lub wydostaniu się na lód, znajdź jak najszybciej ciepłe schronienie, ogrzej się stopniowo i wezwij pomoc.

 

Skip to content