W gminie Biłgoraj spłonęło 3 hektary lasu i 2 hektary nieużytków, w gminie Księżpol zapalił się dach na budynku mieszkalnym a w Łukowej i Smólsku płonęły suche trawy.

Brak opadów atmosferycznych, brak pokrywy śnieżnej i łagodna zima spowodowała wiosenną suszę, a tym samym również wzrost zagrożenia pożarowego w lasach i na nieużytkach. Wystarczy nieuwaga lub nieodpowiedzialność człowieka aby doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Od początku roku biłgorajscy strażacy uczestniczyli w gaszeniu 46 pożarów traw i 3 pożarów w lasach na terenie powiatu biłgorajskiego. Wczoraj tj. 28 marca o godz. 15:41 w m. Andrzejówka (gm. Biłgoraj) doszło do pożaru nieużytków i młodnika. Na miejsce działań zostało zadysponowanych 8 zastępów straży pożarnej (3 z KP PSP w Biłgoraju i 5 z OSP) oraz 44 strażaków. Podczas działań doszło do zasłabnięcia mężczyzny, który samodzielnie gasił pożar. Poszkodowanemu została udzielona kwalifikowana pomoc medyczna przez strażaków, którzy do chwili przybycia karetki Zespołu Ratownictwa Medycznego monitorowali jego stan zdrowia. W wyniku pożaru spłonęło 3 ha lasu i 2 ha nieużytków.

Las po pożarze

Zanim zakończono działania związane z pożarem w Andrzejówce a już o godz. 18:31 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Biłgoraju wpływa zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Starym Lipowcu (gm. Księżpol). Do miejsca pożaru zostało wysłane 3 zastępy straży pożarnej (1 z KP PSP w Biłgoraju i 2 zastępy OSP z Majdanu Starego i Rogal). Po przybyciu na miejsce okazało się, że doszło do zapalenia się więźby dachowej od iskier z komina. Pożar został ugaszony po godzinie.
O 18:36 Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Biłgoraju znowu otrzymuje zgłoszenie o pożarze. Tym razem palą się suche trawy na nieużytkach w m. Osuchy w gminie Łukowa. Pożar gasi 3 jednostki OSP (z Pisklak, Łukowej i Osuch). Po ponad 2 godz. Pożar został opanowany, spłonęły nieużytki na powierzchni ok. 1 ha. Działania zakończono o godz. 21:00.
Ledwie zakończono gaszenie pożaru w Osuchach a już o 21:06 wpływa informacja o pożarze w Smólsku Dużym. Znowu palą się trawy , które gasił zastęp z KP PSP w Biłgoraju i z OSP Smólska Dużego. Spłonęło 0,4 ha.

Przypominamy, że wypalanie traw jest zabronione. Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje – kara aresztu, nagany lub grzywny w wysokości do 5000 złotych. Według zapisów kodeksu karnego „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Szczegóły na temat negatywnych skutków wypalania traw dostępne są na stronie internetowej kampanii społecznej „Stop pożarom traw” – http://www.stoppozaromtraw.pl/

APELUJEMY – NIE wypalaj traw i NIE podpalaj lasu.

Skip to content